← Wróć do: ostatnie wpisy

MODA ŚWIĄTECZNA – JAK WYGLĄDAĆ ELEGANCKO I OLŚNIEWAJĄCO NA RÓŻNE OKAZJE

24.12.2013
moda świąteczna

Święta to wyjątkowy czas. Uroczysty nastrój Bożego Narodzenia wypada podkreślić także odświętnym strojem. No właśnie, tylko co wybrać na firmowe spotkanie opłatkowe, świąteczną imprezę ze znajomymi i na Wigilię w gronie rodzinnym? Oto kilka rad, które pomogą Wam wybrać odpowiednią stylizację.

Zanim zaczniesz wybierać strój na tę wyjątkową okazję, zadaj sobie kilka pytań.

1. Jaki jest charakter danego przyjęcia?
2. Jak będzie wyglądać dane wydarzenie? Czy będziemy głównie siedzieć, stać, czy zostaniemy oddelegowani do pilnowania kuzynów i zajmiemy się bieganiem, skakaniem i wypatrywaniem pierwszej gwiazdki na balkonie?
3. W czym najlepiej wyglądamy?

SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRACY, CZYLI BARSZCZ Z TOREBKI

Jeśli w firmie obowiązuje nas silnie określony dress code, to również i na spotkaniu świątecznym będziemy sobie mogli pozwolić na mniej. Zazwyczaj przy tego typu okazjach standardy dotyczące stroju mogą być nieznacznie obniżone. Nie znaczy to jednak, że zamiast codziennego żakietu, będziemy mogli ubrać sweter z reniferem. Proponujemy raczej bardziej kolorową niż zwykle koszulę, ale nadal do eleganckich spodni, czy spódnicy.

Urokliwie i świątecznie będą wyglądać odcienie czerwieni i nasycona zieleń. W przypadku mniej sformalizowanego podejścia do ubiorów w pracy, można sobie pozwolić na koszulę w kratę (ale raczej nie flanelową), sukienkę o kobiecym kroju w jaskrawym kolorze, czy elementy w kolorze złotym. Panowie, którzy na co dzień noszą do pracy garnitury powinni pozostać w tej konwencji, mogą sobie ewentualnie pozwolić na bardziej kolorowy krawat, czy koszulę w drobny wzór. W przypadku mniej zobowiązującym sugerujemy kardigan lub sweterek w serek na koszulę. Nigdy jednak na spotkanie z szefem nie rekomendujemy zakładania krawatów z Mikołajem, bałwanem, ani nawet z gwiazdą Betlejemską.

Takie okazje to często bankiety, więc nie zapomnimy o wygodnych butach, bo będziemy głównie stać. Ale dobra wiadomość jest taka, że możemy ubrać spódnicę bardzo dopasowaną w talii, bo nie zmarszczy nam się przy siadaniu i nie pokarzmy wałeczków na brzuchu.

IMPREZA ZE ZNAJOMYMI W RYTMIE LAST CHRISTMAS

W tym przypadku można zaszaleć. To chyba jedyna okazja, by ubrać zabawne swetry z bałwankami, reniferami i Mikołajem. Mogą to być swetry wykonane z surowej wełny o grubym splocie założone do spodni, jak i delikatne kaszmirowe sweterki zakładane do plisowanych spódnic. Mile widziane są hafty, cekiny, czy inne naszywki.

Równie dobrym wyborem jest krata i duże szaliki. Będziemy się w nich ładnie prezentować przy zapalonym kominku i podczas bitwy na śnieżki. Panie zachęcamy nawet do zakładania opasek na włosy. Te nieco infantylne akcesoria podczas świątecznych imprez mogą wyglądać uroczo. Ubierzmy się swobodnie i wygodnie.

KARP I USZKA, CZYLI Z RODZINĄ PRZY WIGILIJNYM STOLE

Wigilia w gronie rodziny może być swobodna, ale bywa też stresująca, jeśli na przykład po raz pierwszy odwiedzamy rodzinę partnera. Wydaje się jednak, że w każdym z tych wypadków należy okazać szacunek i ubrać się odświętnie. Pojawiają się tu jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze – pamiętajmy, by nie ściskać się w pasie z powodów wiadomych.

Po drugie – uwaga na dzieci. Często Wigilia jest okazją do spotkania się z dawno niewidzianymi kuzynami, siostrzeńcami i bratankami. Również jeśli mamy własne dzieci, czy wnuki, chcemy im wtedy poświęcać dużo czasu. Będziemy się lepiej czuć, jeśli długość spódnicy nie będzie przeszkadzać we wchodzeniu pod choinkę czy zabawie z dziećmi na dywanie.

Warto przypomnieć, że święta to także nie czas na duże dekolty i obcisłe stroje. Zakładając je będziemy wyglądać nieelegancko. Załóżmy spódnicę szytą z koła ze sweterkiem, prostą sukienkę i krótki naszyjnik z perełek (mogą być sztuczne), szerokie spodnie prasowane w kant i białą koszulę. Jest wiele możliwych zestawów, pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym, by koszula nie rozchodziła się w biuście, kant spodni nie rozprasowywał się nam na udach, spódnica nie podchodziła za wysoko, a bluzka pod sweterkiem nie rolowała się.

Trzeci i ostatni problem to buty. Jeśli jesteśmy gośćmy, czasami jesteśmy proszeni o ich ściągnięcie, a jeśli jesteśmy gospodarzami czasem czujemy się głupio chodząc po własnym domu w szpilkach. Ten jeden raz w roku postarajmy się zapomnieć o porządku i pozwólmy sobie na wyjątkową atmosferę w domu. Załóżmy odświętne buty do kuchni i nie każmy gościom chodzić na boso. Jeśli jednak istnieje obawa, że zostaniemy zobligowani do zdjęcia butów, przemyślmy nasz strój tak, by ten zabieg go nie zniszczył. Nie zakładajmy spodni, które sięgają do ziemi, gdy chodzimy na obcasach, bo bez nich staną się za długie. Nie zakładajmy kolorowych skarpet w nadziei, że uda się jej schować w kozakach, bo może się to nie powieść. Załóżmy ładne czarne skarpetki, czy nowe rajstopy bez zaciągnięć.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *