← Wróć do: ostatnie wpisy

CIĘŻKA BIŻUTERIA – MODNE NASZYJNIKI I OBRÓŻKI

20.11.2013
PK_blog_main

Wszystko zaczęło się już jakiś czas temu – od kolekcji Lanvin na jesień – zimę 2009/2010 http://stylem.ag/1dho3UB. Biżuteria, która pojawiła się wówczas w stylizacjach tej marki była absolutnym odkryciem!

Krótkie naszyjniki o skomplikowanej budowie wydawały się za ciężkie, by w ogóle móc się utrzymać na szyjach modelek. Kształtem nawiązywały do zupełnie pozbawionych elegancji przemysłowych elementów, takich jak rury, kolanka, układy scalone. Oplatały szyje modelek, wydawały się być wręcz groźne. A jednak stały się hitem! Oczywiście nie można było takiej biżuterii założyć na co dzień, dlatego marki modowe zaczęły interpretować ów trend na swoje własne sposoby. Wykorzystywano przede wszystkim dwie cechy projektów Lanvin: to, że były one wykonane z ciężkiego metalu oraz to, że były krótkie i posiadały misterną, skomplikowaną budowę.

Z jednej strony zaczęły się więc pojawiać naszyjniki nawiązujące do różnego rodzaju technicznych akcesoriów. Były to łańcuchy o grubych ogniwach, klasyczne już w złotnictwie, a przecież swój rodowód mające w projektach wszelkich maszynerii. Innym razem zawieszone na delikatniejszych łańcuszkach lub na tasiemkach medaliony, wykończone za pomocą śrub i szybek, jak oprzyrządowanie jakiegoś ważnego systemu bezpieczeństwa.

styl_delikatny

Z drugiej strony, krótkie metalowe naszyjniki zachwycały misternym wykonaniem i skomplikowaną strukturą. Nie musiały one być, jak u Lanvin, duże i szokujące. Pięknie zaczęły się prezentować naszyjniki nawiązujące stylem do epok historycznych, w szczególności do baroku, secesji i art deco. Pierwsze charakteryzuje obfitość detali i kolorów, a także pojawiają na nich się niewielkie elementy realistyczne, jak kwiaty, zwierzęta, liście, w otoczeniu abstrakcyjnych ornamentów. Dla dwóch kolejnych z pewnością typowe są formy geometryczne oraz większe elementy dekoracyjne i mniejsza ich ilość w jednym projekcie. Projektanci poszli również dalej i modne stało się dodawanie kawałeczków futra, skrawków skóry w ogniwa łańcucha.

styl_gotyckiNawiązanie do barokowego przepychu.

Dziś nadal możemy znaleźć w kolekcjach projektantów i w sklepach wiele krótkich naszyjników. Style historyczne zaczęły być wypierane przez styl etno, równie barwny, także efektowny, czy styl gotycki, który wyewoluował z barokowego oraz minimalistyczny, który powstał dzięki rozwojowi art deco.styl_etnicznyStyl etno – w tym przypadku coś pomiędzy imperium Majów a starożytnym Egiptem.

Piękne naszyjniki można znaleźć również w sklepach z górnej półki. Jeśli chcemy podrzucić komuś pomysł na duży prezent dla nas, mamy ochotę inwestować w polskie firmy lub po prostu cenimy sobie najwyższą jakość, poszukajmy modnych, krótkich naszyjników także u jubilerów i projektantów biżuterii artystycznej, takich jak np. Anna Orska.

Z CZYM ŁĄCZYĆ I JAK JE NOSIĆ?

Wymienione naszyjniki to element biżuterii, który świetnie nadaje się do noszenia na koszule i gładkie bluzki. Dzięki takiemu dodatkowi można w łatwy sposób ożywić każdy strój, uczynić go niebanalnym, a także subtelnie podkreślić dekolt. Najlepiej jest nosić je do bluzki zabudowanej pod szyją lub do koszuli zapiętej na ostatni guzik. Dzięki temu naszyjnik będzie równo leżał, zostanie ładnie wyeksponowany na materiale i nie schowa się za kołnierzem. Dodatkowo osiągniemy ciekawy efekt kontrastu. Zapięta koszula może być znakiem stylu sztywnego i grzecznego, ale uzupełniona ciekawym barwnym lub lśniącym metalowym naszyjnikiem staje się przewrotną modową zabawą. Duże obroże i naszyjniki będą świetnie prezentować się także na dzianinowych sukienkach czy gładkich golfach. Pamiętajmy też, że mocna biżuteria nie lubi konkurencji, dlatego decydujemy się albo na naszyjnik, albo na kolczyki.

Oczywiście naszyjnik wyglądałby pięknie także na skórze, przy dużym dekolcie lub sukience bez ramion, ale taką stylizację lepiej zostawić na wielkie wyjścia lub na gorące lato. Na sezon jesień – zima zdecydowanie bardziej polecamy naszyjniki noszone na bluzki i koszule.

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *